trymowanie westa
Pielęgnacja westie

Trymowanie westa

Trymowanie westa sprawia nowym właścicielom dużo problemów. Część oddaje psa do groomera licząc na to, że wykona on dobrze swoją pracę. Ci, którzy nie są w stanie znaleźć dobrego psiego fryzjera w okolicy decydują się na samodzielne trymowanie. Dostaję wiele zapytań, jak trymować westa i gdzie można się tego nauczyć.

Trymowanie westie. Co warto wiedzieć?

Podstawowe narzędzia do pielęgnacji westie

Najlepiej iść na specjalistyczne szkolenie dla groomerów, prowadzone przez specjalistę od trymowania westie. Firmy groomerskie organizują jednodniowe lub dwudniowe kursy poświęcone tylko pielęgnacji jednej rasy. Składają się one zazwyczaj z części teoretycznej, gdzie omówione i pokazane są techniki pielęgnacji westie i trymowanie. 

Podczas drugiej części kursanci mają możliwość poćwiczyć zdobytą wiedzę, trymując swojego psa pod okiem doświadczonej osoby. Taka praktyka jest niezwykle cenna, bo czasem niewłaściwe ułożenie ręki powoduje, że włos jest ucinany. Istnieje także kilka problematycznych części ciała lub przejść między nimi, które wielu groomerom (a nawet hodowcom przygotowującym psa na wystawy) sprawiają problem. Podczas ćwiczeń można dowiedzieć się, jak radzić sobie z takimi problemami.

Jeśli nie możemy udać się na szkolenie, pozostaje jeszcze oglądanie filmów szkoleniowych w Internecie. Filmów o trymowaniu westa jest dużo, jednak niektóre- zamiast uczyć trymowania- pokazują sposoby strzyżenia. Nie, nie idźcie tą drogą. 

Trymowanie szczeniaka westie

Trymowanie szczeniaka westie można przeprowadzić już w wieku 3 miesięcy. Dużo zależy tu od rodzaju sierści, ale przy prawidłowej, w tym wieku już można skubać bez sprawiania szczeniakowi bólu.

Jest też kilka innych zabiegów pielęgnacyjnych, które opiekun może przeprowadzić samodzielnie: obcięcie pazurków, wycięcie “papuci” z sierści wokół łapek, przycięcie włosa na uszach, wycięcie żółtych włosków z pyszczka.

Olena Gordovska pokazuje, jak prawidłowo przeprowadzić te zabiegi oraz jak prawidłowo skubać szczeniaka. Na filmie Oleny bardzo podoba mi się podejście do szczeniaka, jej łagodność i niebiańska cierpliwość. Olena jest doświadczoną hodowczynią westie (hodowla Gorwin, z której pochodzi moja Szanti, czyli Int. Ch, Ch. Pl, Mł. Ch. Pl. Gorwin Libusza) oraz uznanym groomerem zdobywającym nagrody w konkursach.

Trymowanie westa

Zanim przejdziemy do trymowania westa warto wyjaśnić kilka kwestii.

Co to są te warstwy w sierści i jak je wypracować?

Warstwy włosa to po prostu sierść różnej długości. Wypracowujemy je trymując psa regularnie, w odstępach 3-4 tygodni. Podczas pierwszego trymowania wyrywamy ok. 1/3 włosa (na całej powierzchni psa), podczas drugiego 1/3 i podczas ostatniego resztę. W tym czasie pierwszy wyrwany włos odrósł już i jest najdłuższy, więc go wyrywamy. Pozostały włos odrasta. Zawsze wyrywamy warstwę o najdłuższym włosie.

Technika ta nazywa się niekiedy „rolling coat”. Dzięki niej pies zawsze jest zadbany, nie ma przerośniętego włosa. Przy komercyjnym trymowaniu często wyrywa się psa do poszerstka. Sierść odrasta jednej długości, nie ma warstw o różnej długości.

Czym różnią się trymery i jakie są najlepsze?

Trymery różnią się przede wszystkim rozstawieniem, szerokością i długością ząbków oraz kształtem rączki. Do różnej sierści używa się różnych rodzajów trymerów.

Czy jest najlepszy trymer? Nie. Każdy groomer czy hodowca westie ma swoje ulubione. Ulubiony zestaw różni się czasem w zależności od jakości szaty psa. Trymer, który dobrze sprawdza się na jednym psie może nie być tak fajny do trymowania psa o innym gatunku czy strukturze włosa. Jedne trymery bardziej sprawdzają się do ciała, inne do głowy czy „wykańczania”.

Poza tradycyjnymi metalowymi trymerami dostępne są trymery z kamiennym czy metalowym zakończeniem. Czy są lepsze- to znowu kwestia indywidualnych preferencji.

Dlaczego do trymowania używa się kredy?

Kreda przykleja się do włosa, dzięki czemu staje się bardziej szorstki i łatwiejszy do wyrywania. Użycie kredy pozwala odświeżyć włos, osunąć nadmiar tłuszczu.

Kąpiel na sucho z użyciem mąki ziemniaczanej

Większość ludzi mąkę ziemniaczaną kojarzy głównie z kuchni. Ale co mąka ziemniaczana ma do pielęgnacji westie? Czy można w niej wykąpać westa?

Można. Mąki ziemniaczanej używa się do tzw. kąpieli na sucho. Najpier sierść spryskuje się wodą (może być z dodatkiem szamponu dla psów), aby była wilgotna. Później psa panieruje się w mące. Mąkę trzeba wetrzeć w sierść,a później dokładnie wyczesać. Mąka przykleja się do brudu a podczas wyczesywania odpada razem z brudem. Proces można powtórzyć.

Kąpiel na sucho najlepiej wykonać na zewnątrz, bo w domu strasznie się brudzi mąką. Kąpiel na sucho stosuje się np. przed wystawami albo gdy się chce na szybko wybielić psa.

Uważam, że lepsza jest normalna kąpiel z użyciem szamponu i wody. Ale co kto lubi, o gustach się nie dyskutuje.

Czy kąpać westa przed trymowaniem? A po trymowaniu?

Nigdy przed trymowaniem. Czysty włos jest śliski i trudniej się go wyrywa.

Po trymowaniu także nie ma potrzeby kąpania, bo trymowanie usuwa stary, przerośnięty włos i brud. Pies po zabiegu wychodzi czysty i schludny.

Brązowa pręga na grzbiecie

Opiekunowie westie czasem pytają o żółtą pręgę na grzbiecie. U niektórych psów staje się ona bardziej widoczna po trymowaniu. Jeśli skóra nie jest zmieniona chorobowo, taka pręga jest normalna.

Trymowanie westa na wystawę

Trymowanie ma za zadanie nie tylko usunąć martwą i przerośniętą sierść, żeby nadać psu schludny wygląd. Dobrze wykonane trymowanie pozwala wydobyć z psa piękno, ukryć wady jego anatomii i uwydatnić zalety. Aby zrobić to dobrze, konieczna jest nie tylko znajomość techniki trymowania, lecz także zrozumienie standardu rasy. 

Dobry groomer zna standard rasy, i potrafi ocenić, na ile przyprowadzony osobnik do niego pasuje. Liczne wady można ukryć za pomocą dobrego groomingu:można wydłużyć krótką szyję, ukryć francuski front, czy zbyt długą kufę. Dobry i uważny sędzia zauważy te wady, lecz nie będą się one nachalnie rzucać w oczy.

W przygotowaniu psa na wystawę dużą rolę odgrywają też kosmetyki. Włos się tapiruje i lakieruje, usztywnia z użyciem różnych preparatów. Suszenie na szczotce pozwala ładnie wymodelować sierść.

Technika trymowania westa

Jak prawidłowo trzymać trymer? Jak pracować dłonią? Skąd wiadomo, które włosy wyrywać i w jakiej ilości? Wszystko to kwestia doświadczenia. Trymowanie trochę przypomina rzeźbienie- trzeba usunąć niepotrzebny włos, żeby pies wyglądał ładnie.

Warto pamiętać, że trymuje się nie tylko ciało westa, ale także jego głowę. Dzięki trymowaniu głowa nie wygląda jak rozjechany naleśnik, nie robi się przedziałek na środku głowy. Trymując głowę sprawiamy, że pies ma chryzantemę, nawet bez użycia pudru i lakieru.

Trymuje się także łapy. Nogi powinny przypominać słupki. Nieprawidłowe jest zostawianie długiej, powiewającej sierści na łapach (a taki styl widuje się jeszcze na ringach i na ulicach). Nie wygląda to estetycznie. 

Dbałość o wygląd westa to nie tylko trymowanie. Istnieją zabiegi, które wykonujemy za pomocą nożyczek czy maszynki. Jest to dozwolone nawet przy groomingu wystawowym. Przycinamy włosy na spodzie łap, włos wokół odbytu, włos na froncie. Można obcinać także włos na uszach oraz nadać kształt głowie poprzez podcięcie włosa. 

Praktyka czyni mistrza

Na początku trymowanie wydaje się trudne i pies nie wygląda tak, jak championy na zdjęciach. Jednak nikt nie rodzi się mistrzem. Aby nauczyć się trymować westa, trzeba ćwiczyć. 

Najważniejsze, aby zabieg nie był bolesny dla psa. Trzeba podchodzić do niego spokojnie ale zdecydowanie. Jeśli kręci się, robić przerwy. Zachęcać przysmakami. Nagradzać za dobre zachowanie.

Autor: dr Magdalena Dąbrowska. Proszę nie kopiować tekstu bez mojej zgody.